.. dřevěný ježek aneb jak sušili dřevo naši předci..

Topení suchým dřevem se rozhodně vyplatí. Proč? Jednak si neničíme kamna. Za druhé, suché dřevo má vyšší výhřevnost, protože není potřeba energie na odstranění nadměrné vlhkosti. Vlhké dřevo může mít až o 50% nižší výhřevnost, což znamená 2x více štípání a skládání. U ideálně vysušeného dřeva se pohybuje vlhkost od 15% do 20%. Dřevo se dá uložit podél stěny domu nebo do dřevníku, ale dřevěný ježek má své kouzlo a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že dřevo schne takto uložené velmi rychle. Postavit ježka chce trošku trpělivosti, dát si práci, aby se sesycháním dřeva nerozpadl. Mého prvního ježka jsem stavěl na třikrát, ale stálo to za to... Níže, fotonávod..

.. a fotečka jak to ježkům sluší na zahradě :). Pro zajímavost, do ježka o průměru 1,8 m a výšce 2,2 m se vejde přes 4 metry skládaného štípaného dřeva.. no není to paráda?

Mimochodem, ideální doba sušení dřeva je cca tři roky.. a pokud máte k dispozici kůru, je dobré z ní udělat "čepičku". Voda při dešti nezatéká do ježka, ale nutné to není. Na poslední rok je vhodné dřevo uložit pod střechu, aby se netopilo dřevem na které zrovna zapršelo nebo padl sníh..